iz kremi nedir?

iz kremi nedir?

Yara izleri ömrümüz boyunca çeşitli kazalar sonucunda cildimizde kalan ve deri yüzeyinde hasara bağlı olarak oluşan değişimlerdir. Bu izler bazen dış görünümümüzü etkileyerek kendimizi kötü hissetmemize yol açabilir. Özellikle yüz, kol ve boyun bölgesinde görülen bu izler insanları fazlasıyla rahatsız eder. Bu sebeple bu yara ilerden kurtulmamız en kolay yolu olan yara izi kremi bir kurtarıcı niteliği taşımaktadır.

 

Çeşitli kazalar sonucunda oluşan ve kalıcı hale gelen bu yara izlerini geçiren iz kremi internette veya eczanede rahatlıkla bulabileceğiniz bir üründür. Bu yara izlerinden kurtulmak için mutlaka ölü hücrelerin yenilenmesi ve canlı hücrelerin bu bölgede tekrar aktif hale gelmeleri gerekir. İşte yara izi kremi bu işlemin oluşmasına yardıma olarak kısa sürede yaranın iyileşmesini sağlar.

 

Yara İzi Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

- Yara izi kremini kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yaranın oluşum sebebidir. Eğer yanık yarası ise kullanılacak krem mutlaka ona göre tercih edilmelidir.

 

- Yıllar önce oluşan ve artık kabuk tutulmuş bir yara için kullanılan krem ise daha farklı olmaktadır.

 

- Eğer yara izi bir ameliyat sonucu oluşmuş ise alınan kremin ameliyat izi kremi olmasına dikkat edilmelidir. Ameliyat izleri daha riskli izler olduğu için buna yönelik seçilen kremler büyük bir titizlik gerektirir.

 

- Estetik ameliyatlar sonrasında oluşmuş izler için ise estetik iz kremi kullanılabilir. Bu krem sayesinde estetik izler daha kısa sürede ve acısız bir şekilde yok olur.

 

- Ayrıca piyasada fazla sayıda yara izi kremleri bulunmaktadır. Fakat bunlardan hangisi orijinal hangisi sahte ürün kestirmek biraz zordur. Bu sebeple alınan ürünün sahte olmamasına dikkat etmek gerekir. Zira sahte ürünler cildinize daha fazla zarar vererek ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

 

- Yara izi kreminin doğrudan gün ışığına tutulmaması gerekir. Gün ışığı yara izi kreminin etkisinin kaybolmasına neden olabilir. Ayrıca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Bütün bunlara rağmen iki veya daha fazla yara izine etkili olan kremler de bulunmaktadır.

 

Yara İzi Kremi Nasıl Kullanılır?

 

Yara izi kremi ciltte yenilenme sağlayarak yara izlerinin kısa sürede yok olmasını sağlar. Ve bu krem sayesinde ciltteki yaza izleri çok kısa bir sürede yok olur. Kullanmadan önce ellerin temiz olması önemli bir husustur. Eller temiz değil ise bol su ve sabun ile yıkanarak ellerin hijyeni sağlanmalıdır. Ayrıca yara bölgesine temas edecek ve yara bölgesinin enfeksiyon kapmasına neden olacak herhangi bir materyal çevrede bulundurulmamalıdır. Ardından yaranın büyüklüğüne göre bir miktar krem alınarak yara izinin üzerine iyice sürülür. Bu şekilde bölgeye krem yedirilir. Düzenli olarak bu işle  yara izine uygulanır. Ayrıca bu krem gönül rahatlığı ile ameliyat, estetik ve normal yara izlerinden kullanılabilir.